Zalety stosowan rozwiazan informatycznych w przemysle

W dzisiejszych czasach każde przedsiębiorstwo, które poważnie myśli o rozwoju, musi brać pod uwagę zalety stosowania rozwiązań informatycznych w przemyśle. Jednym z ciekawszych przypadków są tutaj firmy produkcyjne. Oprogramowanie dla firm produkcyjnych stanowi bardzo dużą część rynku usług IT.

Gromadzenie bazy danych

Firmy produkcyjne mogą wykorzystywać takie oprogramowanie na każdym etapie produkcji – od planowania po pakowanie i wysyłkę gotowych produktów. Coraz częściej w pełni skomputeryzowane linie produkcyjne wykorzystują komputery oraz inny sprzęt elektroniczny do nadzorowania obecności produktów na każdym etapie pośrednim. Interesujące informacje są zazwyczaj gromadzone w bazach danych, dzięki którym możliwe jest budowanie wszelakiego rodzaju statystyk. Takie źródła danych są też wykorzystywane w tworzeniu raportów na temat efektywności pracy i stopnia wykonania planów produkcyjnych. Oprogramowanie produkcyjne pomaga zaplanować pracę na najbliższe dni oraz określić potrzeby w zakresie materiałów produkcyjnych. Wszystko to przekłada się na wzrost efektywności oraz dość duży spadek kosztów działalności, co musi odbić się na kondycji firmy. Okazuje się więc, że koszty zakupu i utrzymania oprogramowania, potrzebnego do zarządzania produkcją, bardzo szybko się zwracają.

Wdrożenie systemu MES

Coraz częściej firmy decydują się na zakup i wdrożenie systemów klasy MES (Manufacturing Execution System), czyli tak zwanych systemów realizacji produkcji. Stanowią one całościowe rozwiązania, które można dopasować pod potrzeby konkretnej firmy. Najczęściej na wykorzystanie takich systemów decydują się jednak średnie i duże przedsiębiorstwa, w których zyski z wprowadzenia podobnych rozwiązań są największe. Jednocześnie w dużych firmach jest to jedyny sensowny sposób zarządzania produkcją, ponieważ pozwala on skutecznie planować i wspomagać pracę nawet bardzo dużych zespołów i linii produkcyjnych.