Zaburzenia osobowosci i adaptacyjne

O zaburzeniach i chorobach psychicznych wymienia się w Polsce coraz częściej. Problemy połączone z psychiką przestają być wstydliwym tematem, ponieważ co roku boryka się z nimi daleko ludzi. Zgodnie z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się drinku z najtrudniejszych problemów zdrowotnych, które prezentują w populacji europejskiej.

comarch magazynCDN Handel z magazynem - Program Comarch ERP Optima

Czy boimy się kłopotów z psychiką? W rankingu chorób, które powodują u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne znalazły się na 4. miejscu, zaraz po nowotworach, chorobach serca i AIDS. Warto jednak pamiętać, że choroby psychiczne można poznać dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii danej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z niższymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi. Chodzą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej ocenia się je jak schizofrenia), depresje o wielkim natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a też fobie. Wśród zaburzeń psychicznych uważają się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia związane z licznym stresem,a nawet otępienie.

Jak należy zgłosić się do psychiatry? Powodem do wizyty jest przede każdym stan psychiczny, który tworzy szczególny niepokój dotkniętej nim twarzy, jak też zaniepokojenie najbliższych. Własny doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co da na pewną terapię. Pamiętaj, że szybsze leczenie daje lepsze efekty.