Home Przemysł Uziemienie domu – gwarantem bezpieczeństwa

Uziemienie domu – gwarantem bezpieczeństwa

written by maciek 11 sierpnia 2015

Od zawsze własny dom był utożsamiany z bezpieczeństwem oraz pewnym rodzajem stabilizacji. Dziś wiele ludzi marzy o tym, żeby postawić swój własny dom. Inwestują bardzo często niemałe zasoby pieniężne aby wybudować swoje miejsce do życia. Jednak by dom w którym zamierzamy spędzić swoją przyszłość sprostał naszym oczekiwaniom musimy pamiętać o wielu drobnych szczegółach, które mają wpływ na późniejszy poziom bezpieczeństwa w domu.

Instalacje w domu

tłumaczenia dokumentów

Istnieje bardzo wiele zagrożeń z jakimi możemy się spotkać w eksploatacji domu. Niemal każda zainstalowana w nim instalacja może w pewnym sensie stanowić zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Dotyczy to w takim samym stopniu instalacji gazowych, elektrycznych a nawet hydraulicznych. Niewłaściwe wykonanie powyższych instalacji w sposób znaczący może spowodować obniżenie poziomu bezpieczeństwa eksploatacji nowego domu. Bardzo istotną kwestią jest dopilnowanie fachowców pracujących przy budowie naszego domu by wszystkie prace wykonywali sumiennie i według obowiązujących norm technicznych. Na rynku występuje bardzo wielu pseudo-fachowców tłumaczących inwestorom swoją niedokładność i nierzetelność w sposób: „już nie jeden dom w ten sposób postawiłem i nic się nie stało”. Przed takimi instalatorami należy „uciekać” . Nie mieć z nimi zbyt wiele do czynienia, gdyż w przyszłości możemy żałować możliwych oszczędności na fachowcach.

wykonanie uziemienia

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2015/12/zaciski.jpg

Wykonanie uziemienia

W sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę na wykonanie instalacji elektrycznej i gazowej, gdyż to właśnie wśród nich dochodzi do najpoważniejszych wypadków domowych. Podczas budowy w kontekście elektryki należy w sposób szczególny sprawdzić wykonanie uziemienia oraz żądać od wykonawcy odpowiedniej certyfikacji wykonanej pracy.

You may also like

1 comment

Jasiek 18 sierpnia 2016 at 15:20

Czy każdy dom jest uziemiony? Mieszkam w dość starym domu w Krakowie po moich zmarłych dziadkach. Nie mam pojęcia czy uziemienie w tamtych czasach było wykonywane. Natomiast bardzo często jest spięcie elektroniczne i muszę wymieniać bezpieczniki. Obawiam się, że instalacja elektryczna będzie cała do wymiany. Czy w takim przypadku będzie konieczne kucie ścian? Czy jednak jest to niemożliwe lub też nieopłacalne w tak starej budowli? 

Leave a Comment