Urzadzenie diagnostyczne tech 2

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to coraz niezwykle łatwe urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej klasy układu optycznego ze specjalnym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można dostać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop także jego wykonanie

Kolposkop wykorzystuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a także pochwy i sromu w punktu wykrycia zmian, które mogłyby mówić o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Rozlicza się, że dokładność diagnozy przeprowadzonej przez kolposkop ma od 79 do niemal 97%, w relacji z jego kształcie.

Jak robi badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem prowadzonym gdy pacjentka stoi na fotelu ginekologicznym. Na jednym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który pomaga uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy zaczynany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego bada się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w podobnym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie pytania i oglądanie go na dodatkowym ekranie, a jeszcze zapisywanie i wydawanie dla pacjentki, jak także do punktów przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.