Stosunki miedzynarodowe bibliografia

Kontakty międzynarodowe są bardzo powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po kilku miesiącach, kiedy więc pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na przeciwległy kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się bliższe i popularniejsze, a co wewnątrz tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura i różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także mocna wylądować w Azji, w Afryce czyli na tropikalnej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupy Europejskiej a wszystek jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która planuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo istotne są w współczesnym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w znaczących negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.