Specyfika tlumaczen prawniczych

Tłumaczenia prawnicze, które w ostatnim czasie rozwijają się szczególnie prężnie i szczególnie szybko powodują, że coraz więcej osób zaczyna interesować się tego rodzaju działalnością i coraz częściej tłumacze sięgają po tego typu zlecenia.

Czym są tłumaczenia prawnicze, czym się charakteryzują i na czym polega ich specyfika? Warto się nad tym chwilę zastanowić, żeby wiedzieć, jak bardzo ważny jest to dział różnorodnych tłumaczeń.

tłumaczenie prawnicze

źródło: http://blog.lingualab.pl/wp-content/uploads/2015/12/2015.12.28_Ksi%C4%85%C5%BCka-dla-przysz%C5%82ych-t%C5%82umaczy-przysi%C4%99g%C5%82ych.png

Czym są tłumaczenia prawnicze?

To różnego rodzaju dokumenty, umowy, odpisy, akty notarialne i akty założycielskie spółek. Dotyczą ważnych elementów rzeczywistości prawnej i wokół niej się też obracają. Mają ogromne znacznie, stąd też ważna jest ich precyzja i dokładność odwzorowania tekstu, który został zapisany, z tym, który ma być tłumaczony.

Czym się charakteryzują takie tłumaczenia?

Przede wszystkim ich cechą specyficzną jest ich język. To teksty napisane językiem prawniczym. Odznacza się on wysokim stopniem ogólności, abstrakcyjności, bardzo dużą fachowością i obecnością słów charakterystycznych tylko dla tej właśnie branży. Jednoczenie, język ten odznacza się bardzo dużym stopniem precyzji, który również należy odwzorować.

Na czym polega specyfika takich tłumaczeń?

To teksty, które wymagają zachowania nie tylko ich treści i istoty, czy znaczenia, ale również formy, składni i szyku zdania. W takich tekstach, praktycznie wszystko ma znaczenie i wszystko się liczy, nawet najdrobniejszy przecinek, którego również nie można samowolnie przestawić.

Z uwagi na tak wiele wymagań, jakie musi spełniać tłumaczenie prawnicze, są one też nieco lepiej płatne, nieco lepiej wynagradzane i to może do nich poważnie kusić.


Biuro Tłumaczeń Lingua Lab
Piastowska 8A, 30-211 Kraków
12 350 59 20
http://www.lingualab.pl