Praca dla tlumaczy najciekawsze propozycje

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych jest umiejętnością niezwykle cenioną na rynku pracy. Właściwie każdy kraj – w tym również i Polska – prowadzi stałe kontakty handlowe czy polityczne z innymi państwami. Bariera językowa jest jednak poważnym utrudnieniem; trudno przecież oczekiwać, aby każdy pracownik danej firmy czy instytucji państwowej znał wystarczająco wiele języków obcych, aby móc porozumiewać się ze swoimi partnerami z innych krajów.

Wykształcenie językowe

Właśnie tutaj potrzebna jest pomoc profesjonalnych tłumaczy, którzy znacznie ułatwiają takie kontakty. Możliwości w kwestii kształcenia się w takich kierunkach są aktualnie bardzo szerokie. Właściwie każda szanująca się uczelnia wyższa w Polsce oferuje przynajmniej jeden czy dwa kierunki językowe. Zwykle są to te najpopularniejsze języki, jak angielski czy niemiecki, ale na większych uniwersytetach możemy studiować nawet bardzo egzotyczne i mało znane – a zatem dobrze płatne – języki.

tłumaczenia dokumentów

Źródło: http://blog.lingualab.pl/wp-content/uploads/2011/07/exam.jpg

Jaką pracę może podjąć osoba, która dobrze zna jeden lub więcej języków obcych?

Wykwalifikowani tłumacze są bardzo poszukiwani przede wszystkim w firmach, które prowadzą kontakty handlowe z innymi krajami; praca taka polega głównie na kontaktowaniu się z zagranicznymi partnerami i tłumaczeniach rozmów w czasie konferencji biznesowych. Można także działać jako “wolny strzelec”, czyli tłumacz, do którego można po prostu zgłosić się z konkretnym zleceniem. Jest to zazwyczaj tłumaczenia dokumentów czy różnych tekstów. Warto jednak pamiętać, że niekiedy potrzebne są tutaj uprawnienia tłumacza przysięgłego, ale ich zdobycie dla osoby dobrze posługującej się danym językiem nie jest szczególnie trudne. Tłumacze mają także wiele możliwości jeśli chodzi o zatrudnienie w różnych instytucjach państwowych. Również tutaj zazwyczaj wymagana jest naprawdę perfekcyjna znajomość danego języka i uprawnienia tłumacza przysięgłego, ale taka praca może być bardzo opłacalna i przede wszystkim satysfakcjonująca. Możliwości są zatem bardzo szerokie, a szczególnie osoby posługujące się mniej popularnymi językami mogą cieszyć się naprawdę dużymi zarobkami.


Biuro Tłumaczeń Lingua Lab
Piastowska 8A, 30-211 Kraków
12 350 59 20
http://www.lingualab.pl