Planowanie potrzeb materialowych

Wydaje się być oczywistym, że jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz. Wprowadzenie porządku w swoje plany jest rzeczą obowiązkowa, jeżeli chcemy działać sprawnie w jakiejkolwiek dziedzinie. Tutaj z pomocą przybywa system mrp. ,,Miej łeb na karku a wszystko będzie chodzić jak w zegarku” zwykł mawiać pewien zegarmistrz. I to jest właściwie najprostsza definicja systemu mrp. Planowanie jest tu najważniejsze.

Zbieranie danych

Zbierając informacje takie jak stan towaru, zapotrzebowanie na materiały, co jest a co będzie robione, umożliwiamy naszemu zakładowi czy gospodarstwu domowemu sprawniejszą pracę. Jakie jeszcze korzyści może przynieść mrp? Twój szef będzie zadowolony, bo wszystko będzie szło bardziej gładko (niezależnie od branży organizacja pracy usprawnia działania). A kiedy szef ma dobry humor można na przykład zapytać o podwyżkę. Same plusy.  Nie oszukujmy się, nikt przecież nie lubi wyrzucania pieniędzy w błoto.

Planowanie zapotrzebowania

Wspominałem, że może przed tym uchronić opisywane tu planowanie zapotrzebowania? Jeśli zastanowisz się dokładnie co robisz na obiad, dla ilu osób i co masz w lodówce – wiesz ile kupić produktów, jaki czas przeznaczysz na gotowanie, czy też o której zacząć, by wszystko było ciepłe kiedy przyjdą goście. W zasadzie, system mrp jest niczym innym jak tylko umiejętnym zarządzaniem tym, co mam w perspektywie tego co chcę mieć oraz tego co muszę zrobić/pozyskać by uzyskać to, czego chcę. Proste niczym salto w tył. Na linie. Bez asekuracji. A czemu bez? Widać linoskoczek źle przeanalizował swoje potrzeby. Właśnie udowodniliśmy, że system mrp może uratować życie. Czy potrzeba lepszej reklamy? Nie sądzę… Sądzę natomiast, iż jeszcze wiele innych, dodatkowych plusów niesie ze sobą planowanie zapotrzebowania materiałowego (z angielskiego Material Requirements Planning, w skrócie MRP). Nie pozostaje nic innego jak planować! Do dzieła!