Nie daj sie zjesc problemom

Każdy z nas miewa czasem gorsze chwile w życiu, bywa przygnębiony czy też zmartwiony. Często takie nastroje są wynikiem negatywnych i stresogennych wydarzeń w naszym życiu, na które nie mamy wpływu. Śmierć bliskiej osoby, strata przyjaciela, rozwód, choroba, utrata lub zmiana pracy – powodów do złego samopoczucia psychicznego może być naprawdę wiele. To naturalne, że pod wpływem takich sytuacji czujemy się przytłoczeni, przygnębieni i smutni. Jednak taki stan powinien prędzej czy później minąć samodzielnie, w miarę upływu czasu. Jak postępować, gdy tak się nie dzieje?

Kiedy szukać pomocy?

Czujesz się stale przygnębiony i przytłoczony, złe nastroje trwają bez przerwy przez całe tygodnie? Zaczynasz przez nie tracić kontakt z bliskimi lub zaniedbywać swoje obowiązki? Pamiętaj, że nie każda rana zagoi się samodzielnie. Czasami powinniśmy sięgnąć po profesjonalną pomoc – nie ma w tym nic złego. Gdy skutki negatywnych wydarzeń przejęły kontrolę nad Twoim życiem, pomocna może okazać się poradnia zdrowia psychicznego.

wsparcie-w-sytuacjach-kryzysu-30tnw9p3li2m9q4cr9nri8

Gdzie szukać pomocy?

W miejscu takim jak poradnia psychiczna pracują doświadczeni i certyfikowani lekarze (psycholog, psychiatra, seksuolog, psychoterapeuta). Możesz liczyć z ich strony na profesjonalną pomoc i wsparcie. Wbrew powszechnej opinii, usługi tych lekarzy nie są zarezerwowane tylko dla osób dotkniętych poważnymi chorobami psychicznymi – przeciwnie – powinien się tam zgłosić każdy, kto od dłuższego czasu męczy się z jakimś kłopotem w sferze psychicznej – nawet jeśli objawy nie są bardzo poważne. Lekceważenie złego samopoczucia może sprawić, że rozwiną się u nas choroby takie jak depresja i nerwica. Znacząco utrudniają one życie pacjentów, i choć są w pełni uleczalne, terapia może trwać naprawdę długi czas.

Pierwsza wizyta

Na pierwszej wizycie w poradni zdrowia psychicznego będziesz miał okazję spotkać się z psychologiem na spotkaniu konsultacyjnym. Takie spotkanie ma na celu postawienie diagnozy, udzielenie porady oraz ustalenie dalszych działań, jakimi mogą być np. skierowanie do psychiatry lub podjęcie psychoterapii u terapeuty.