Komputeryzacja a informatyzacja

Często możemy zaobserwować w interesach wyposażenie stanowiska kasjera w skóry nowoczesnego komputera - często z dotykowym ekranem - oraz drukarki finansowej i tradycyjnego bądź zintegrowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie rozwiązania powszechnie dostosowuje się w szybkich marketach oraz sklepach chodzących do sieci sklepów.

Jest w nich wiele asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i jedne produkty równie przeważnie są sprzedawane, jak również zajmowane. Stąd też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży oraz spełniania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zawsze zawsze ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, kiedy przechodzimy do rezygnowania z lekkim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo charakterystycznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W sprawy gdy jednorazowo zamawiamy kilka bądź kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie a kiedy rodzaj asortymentu nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment podzielić na parę czy kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z opłatami na każdym pojedynczym produkcie. W formy jak tego zbioru jest kilkoro, nie jest przy tym dobrze pracy, i chętnie jest upilnować wszelkie kolei w kraju ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik ma określony poziom dochodów, to musi wykorzystywać tego urządzenia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i użytkowania jej przy każdej transakcji, jest pełny wybór co do gustu kasy. W sukcesu malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie ma zbyt wielu funkcji, i jest lekki w obsłudze. Możemy z głowy założyć, iż są to prawa najistotniejsze dla nas w wypadku zakupu kasy i że przez duży godzina nie ulegną one zmianie.