Kasy fiskalne to powinnosc kazdego wlasciciela firmy

Nadeszły czasy w których urządzenia fiskalne są obowiązkowe przez prawo. Są to urządzenia elektroniczne, służące do ewidencji obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej. Za ich brak przedsiębiorca może zostać ukarany znaczną grzywną, która wyraźnie przewyższa jego dochód. Nikt nie chce więc narażać się inspekcji i mandatu.
Często zdarza się, że przedsiębiorstwo prowadzone jest na niewielkiej powierzchni. Przedsiębiorca zbywa swoje produkty w sieci, a w sklepie głownie je przechowuje więc jedyna niezajęta przestrzeń to ta, gdzie znajduje się biurko. Kasy fiskalne są jednak wtedy tak samo obligatoryjne jak w przypadku butiku zajmującego sporą powierzchnię handlową.
Tak samo jest w sytuacji osób, które trudnią się pracą niestacjonarnie. Ciężko wyobrazić sobie, że sprzedawca przenosi się z nieporęczną kasą fiskalną i kompletnym zapleczem koniecznym do jej pełnego użycia. Są dostępne na rynku, urządzenia fiskalne przenośne. Posiadają one niewielkie wymiary, mocne baterie i prostą obsługę. Kształtem przypominają terminale do płacenia kartą płatniczą. Czyni to z nich doskonałe rozwiązanie do pracy mobilnej, a więc np. wtedy kiedy zoobowiązani jesteśmy bezpośrednio udać się do klienta.
Urządzenia fiskalne są dodatkowo ważne dla samych klientów, a nie tylko dla właścicieli firm. Dzięki pokwitowaniu, który jest drukowany, kupujący ma prawo dokonania reklamacji opłaconego produktu. W końcu to paragon stanowi wyłączny dowód naszego zakupu. Jest także dowodem, że pracodawca prowadzi formalną działalność i płaci podatek od sprzedawanych artykułów i usług. Jeśli zdarzy nam się sytuacja, że urządzenia fiskalnego w sklepie są odłączone lub stoją bezczynnie możemy zawiadomić to do urzędu, który wszczynie stosowne kroki prawne wobec właściciela. Grozi mu wtedy bardzo wysoka kara finansowa, a nierzadko nawet proces.
Urządzenia fiskalne pomagają również pracodawcom monitorować finanse w firmie. Pod koniec każdego dnia, drukowany jest bowiem sprawozdanie dobowe, a pod koniec miesiąca możemy wydrukować całe zestawienie, które wskaże nam ile szczegółowo zarobiliśmy pieniędzy. Dzięki temu możemy prosto skontrolować, czy któryś z pracowników nie kradnie sobie naszych pieniędzy albo po prostu czy nasz interes jest dochodowy.

Dobre kasy fiskalne