Kasa fiskalna jak i do czego sluzy

Z kasą fiskalną możemy się spotkać wszędzie tam, gdzie osoby fizyczne płacą za produkt czy usługę, a dochód z takiego obrotu przekracza granicę ustaloną przez Ministerstwo Finansów.

Po co i jak działa kasa fiskalna?

Kasa fiskalna jest to urządzenie, na które nabijane są sprzedawane produkty czy świadczone usługi. Dzięki temu osoba płacąca za towar czy usługę może otrzymać dokładny spis tego, za co zapłaciła. Wyszczególniona jest tam dokładna cena każdej pozycji oraz łączna kwota. Dowód sprzedaży to nic innego jak paragon. To właśnie dzięki niemu wiemy za co i ile zapłaciliśmy i czy przypadkiem kwota nie jest za wysoka lub za niska. Może się również zdarzyć tak, że klient nieświadomie nabędzie wadliwy towar. Wówczas paragon służy również do wymiany takiego produktu na inny lub na sumę pieniędzy, która będzie równowartością kwoty, którą klient zapłacił. Jednak kasa fiskalna nie służy tylko i wyłącznie do drukowania paragonów. Kolejną jej funkcją jest rejestrowanie sprzedaży. Po każdym zakończeniu sprzedaży obowiązkiem sprzedającego jest zrobienie raportu dobowego sprzedaży. Dzięki niemu na stałe zapisze się to, jakie towary zostały sprzedane, ile za nie zapłacono i ile od nich wynosił podatek VAT.

terminale fiskalne

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/_dodatkowe/Promocje/terminale_platnicze.jpg

Kasa ERC

Są różne rodzaje kas fiskalnych. Możemy wyróżnić na przykład kasy ERC czyli Electronic Cash Register. Jest to kasa, która posiada programy, takie które wgrał jej producent. Nie można ich zmienić. Dodatkowo posiada dość małą pojemność danych przez co po kilku latach jest już zapełniona. Wtedy właściciel takiej kasy fiskalnej ma dwie możliwości: może wymienić moduł fiskalny na nowy lub całkowicie zmienić całą kasę na nową. Do tej grupy kas należą między innymi: kasy mobilne, jednostanowiskowe czy też kasy systemowe.

Terminale fiskalne

Drugim rodzajem kas fiskalnych są kasy POS czyli Electronic Point Of Sale. Zwane są również kasami komputerowymi. Składają się zwykle z komputera, drukarki fiskalnej, klawiatury oraz monitora. Kasy te są uniwersalne co oznacza, że można do nich podczepić również na przykład terminale fiskalne , skanery kodów kreskowych czy też wagi elektryczne. Kasy POS można dowolnie konfigurować lub rozbudowywać w zależności od własnych potrzeb czy też rozwoju firmy.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl