Jak sobie poradzic z nowym oprogramowaniem

Kiedy rozpoczynamy pracę z enova system, zwykle mamy już o nim jakieś informacje i wyrobione zdanie. Jednak jak to bywa z każdym nowym doświadczeniem, przechodzimy kilka faz poznania. Poczynając od nieświadomej nieumiejętności, kiedy na ślepo staramy się dojść do celu, błądząc w zakamarkach struktury, o której nie mamy pojęcia. Wpadamy w coraz nowe pułapki i zapuszczamy się w wąskie i ślepe zaułki.

Zbieranie wiedzy

Kiedy dość się porozbijamy na ślepo i zaczynamy rozpoznawać zagrożenia, przechodzimy na etap świadomej nieumiejętności. Szukamy poradników bądź innego przewodnictwa. Zbieramy wiedzę i krok po kroku, staramy się wprowadzać ją w życie. Bardzo przyjemny etap. Poruszamy się utartymi ścieżkami, zgodnie z opisanymi wzorami. Pasmo niekończących się sukcesów. Ciągle zdobywamy nową wiedzę i od czasu do czasu następuje próba zastosowania jej. Zaliczamy wpadki i znów trzeba wrócić do tutorialu. Czasem grzebać dość głęboko w pogoni za informacją. Powtarzamy często te same błędy, nabieramy doświadczenia i przeskakujemy na kolejny poziom. Przez ciągłe powtarzanie wpadamy w rutynę i nabieramy nieświadomej umiejętności. Wszystko w tym czasie idzie jak po maśle. Nasza wiedza jest coraz większa. Nie boimy się poważnych wyzwań. Bywa, że i dobrą radą możemy służyć maluczkim. Taka pewność w nas rośnie. Jednak są takie obszary, białe plamy, gdzie nasza noga jeszcze nie stąpała. Obszary mistrzostwa zarezerwowane dla świadomej umiejętności. Wiedzy w czystej formie. Biegłości i pewności absolutnej. Tak przebiegają wszystkie procesy poznawcze niezwiązane z naszymi predyspozycjami. Procesy, których nie wiąże się z żadną dziedziną.

slide1

źródło: http://erp.polkas.pl/wp-content/uploads/2015/03/slide1.jpg

Poznawanie struktur systemu

Tak też się dzieje z systemem. Jak każdą strukturę trzeba poznać. Trzeba zwiedzić miejsca ciekawe i te nudne też. I jak od każdego narzędzia nabawić się “odcisków”. Plusem jest niewątpliwie to, że możemy liczyć na wsparcie zespołu technicznego. Użyteczność systemu potwierdzana jest wciąż nowymi wdrożeniami. O innowacyjności zaświadczają naoczni świadkowie. Niektórzy w euforii używają takich słów jak “rewolucja”. Cokolwiek mają na myśli, dowiemy się, biorąc system w posiadanie i używając go, aż do uzyskania mistrzostwa.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl