Instalacje wentylacji i odpylania atex

Nowoczesne instalacje ATEX

Zapylanie powietrza pyłami (głównie pochodzenia drzewnego), farb proszkowych, czy też miału węglowego może być bardzo niebezpieczne w skutkach, głównie ze względu na bardzo duże zagrożenie wybuchem. Według badań, to właśnie bardzo duża koncentracja niewielkich ziaren pyłku są najczęstszymi przyczynami eksplozji. Źródłem zapłonu pyłku może być nie tylko otwarty ogień, ale również niewielka iskra elektryczna, zaiskrzenie mechaniczne, czy też prądy elektrostatyczne. Aby zabezpieczyć się przed wybuchem należy stosować nowoczesne instalacje ATEX. Na szczęście na naszym rynku jest coraz więcej profesjonalnych firm, które wykonują wysokiej klasy instalacje w bardzo przystępnej cenie, dzięki czemu nie powinno być żadnych większych problemów z odnalezieniem odpowiednich fachowców.

drukarki fiskalne krakówDrukarki fiskalne - sklep internetowy Polkas Kraków

instalacje ATEX

Źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/Filtr-Ex_2.jpg

Bezpieczne instalacje wentylacji i odpylania

Aby instalacje odpylania i wentylacji były jak najbardziej skuteczne, należy stosować specjalny ssaw, odciągi miejscowe (najlepiej w postaci ramion samonośnych) oraz okapy zlokalizowane, jak najbliżej miejsc emisji wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętać należy również i o tym, aby na bieżąco zapewnić dokładne usuwanie wszelkich skupisk pyłu, dzięki czemu zapobiec można unoszeniu się pyłu i jego powtórnemu osiadaniu. Ważną rolę pełni również systematyczne opróżnianie zbiorników na pył. W sytuacji kiedy pył zbiera się na posadzce hali, warto stosować specjalne odkurzacze przemysłowe. Profesjonalne instalacje ATEX muszą być również odpowiednio uziemione i co najważniejsze nie mogą gromadzić ładunków elektrostatycznych, przez które może dojść do powstania iskry. Kanały odciągowe muszą być wykonane koniecznie ze stali o grubości ścianek od 2 do 3 mm.

instalacje ATEX

Źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/Filtr-Ex.jpg

Profesjonalne wentylatory oraz filtry

W nowoczesnych instalacjach wentylacji i odpylania, które zagrożone są wybuchem warto stosować wentylatory oraz filtry z odpowiednim zabezpieczeniem wybuchowym zgodnym z najnowszą dyrektywą ATEX. Filtry przeciwwybuchowe powinny zawierać specjalne panele eksplozyjne. W zależności od potrzeb, mogą być one jednokrotnego, albo wielokrotnego użytku. Pod wpływem eksplozji pyłu w instalacji ATEX, membrana ulega błyskawicznemu rozerwaniu, uwalniając wszystkie gazy wybuchowe prosto do atmosfery, dzięki czemu filtry nie zostaną uszkodzone. Instalacje zagrożone wybuchem powinny być wyposażone dodatkowo w specjalny system gaszenia iskier oraz w nowoczesne systemy gaszenia pożaru wewnątrz samych instalacji. Dodatkowo na wszystkich kanałach wentylacyjnych, które doprowadzane są do filtra, powinno zamontować się klapy zwrotne, które doskonale zapobiegają rozprzestrzenianiu się płomienia wewnątrz samych instalacji w wyniku wybuchu niebezpiecznego pyłu w filtrach.

instalacje ATEX

Źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/Wentylacja-Ex_2.jpg

Tłumienie wybuchu

Nowoczesne systemy tłumienia wybuchu, są obecnie najskuteczniejszymi i najczęściej stosowanymi metodami ochrony różnorodnych urządzeń przed skutkami wybuchu. Systemy tłumienia wybuchu składają się najczęściej ze specjalnej butli HRD, czujników podczerwieni i ciśnienia oraz profesjonalnej centrali sterującej. Głównym zadaniem układu, jest oczywiście błyskawiczne rozpoznanie wybuchu w jego początkowej fazie. Następnie następuje wtrysk specjalnego środka tłumiącego, którego zadaniem jest stłumienie niebezpiecznego wybuchu. Nowoczesne instalacje ATEX charakteryzują się niesamowicie szybkim czasem reakcji. Od momentu wykrycia zagrożenia wybuchu, do jego całkowitego stłumienia może minąć zaledwie tysięczna część sekundy.