Frezowanie nie takie proste

Zapewne wielu z nas zastanawiało się kiedyś, w jaki sposób wykonywane są różne metalowe elementy, z którymi spotykamy się na co dzień. Praktycznie każdy uchwyt metalowy do szafki, jej zawias, czy drobny element wyposażenia samochodu, musi zostać profesjonalnie obrobiony, by nadać temu elementowi preferowany kształt oraz właściwości.

maga 310pCzęści zamienne do krajalnic Ma-Ga 310p (zobacz schemat) - Polkas - Kasy fiskalne, wagi Kraków

Dokładność

Żeby dany element mógł spełniać określone funkcje, musi mieć nadane cechy – wysokość, szerokość, głębokość, potrzebne są też odpowiednie rowki i nacięcia na zewnątrz i wewnątrz tego elementu. Ręczne wykonywanie tego typu pracy jest niezwykle skomplikowane i męczące. W końcu to metal, który jest bardzo trudno uformować we właściwy kształt i nadać mu pożądane cechy, dlatego ręczne piłowanie i obrabianie metalu mija się nieco z celem. Dużo lepiej jest kupić specjalistyczną maszynę, która została zaprojektowana do tego, by wykonywać właściwe frezy.

frezowanie CNC

źródło: http://satistechpolska.pl/wp-content/uploads/2014/02/frezowanie-cnc-satis-tech.jpg

Frezowanie CNC – zautomatyzowany proces

Rzecz jasna, są frezarki automatyczne, w których maszyna wykonuje właściwie tylko pracę fizyczną za człowieka. Człowiek zaś musi nadzorować każdy etap procesu frezowania i kontrolować maszynę, by cięła materiał na odpowiednią głębokość i długość. Takie maszyny, z braku innych rozwiązań, były do niedawna stosowane w przemyśle ciężkim. Obecnie jednak bardzo rozwinęło się frezowanie CNC, czyli za pomocą maszyn programowanych komputerowo. Oznacza to, że do maszyny wystarczy włożyć kawałek materiału, który chcemy frezować, oczywiście uprzednio obrobiony, na przykład na tokarce. Maszyna jest odpowiednio zaprogramowana dzięki oprogramowaniu CAD i CAM, w związku z czym wykonuje bardzo precyzyjne ruchy. Pozwala to wycinać materiał nawet w bardzo skomplikowane wzory i kształty. Nadawać mu pożądaną przez nas formę, a wszystko to z wykorzystaniem ciężkiej maszyny przemysłowej.

Do takiej pracy potrzebne są umiejętności obróbki metali. Jednak trzeba przyznać, że posiadając nowoczesna frezarkę CNC, nie musimy praktycznie nic przy niej robić, oprócz odpowiedniego jej zaprogramowania. Całe szczęście, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do maszyn, które znakomicie potrafią skrócić czas i wysiłek naszej pracy, a podwyższyć jej wydajność.