Frezowanie kol zebatych

Frezowanie to niepowtarzalny z rodzajów obróbki skrawaniem. Polega on na wykonywaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) także istniejącego jej stroną narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można produkować na dowód koła zębate, czy mieć gwinty. W sukcesu frezowania narzędzie skrawające robi się, i materiał wytwarzany jest przesuwany. Czasem i ostrze skrawające może również ruszać się i wynosić. Obróbka skrawaniem, w współczesnym właśnie frezowanie, to sam z dużych działów w wielu zakładach produkcyjnych.

 

systemy mobilne

Obecnie najpowszechniej stosowane jest frezowanie cnc. Proces ten kończy się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Stanowią zatem obrabiarki sterowane numerycznie, a zatem takie, w jakich wszystek proces skrawania jest zaprogramowany i prowadzony komputerowo. Dzięki temu dodatkowe jest organizowanie znacznie długiej precyzji obróbki również możliwość frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz są zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania bardzo wysokiej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania ma głębokie znaczenie głównie w takich rzeczach, jak budowa maszyn, gdyż tam pierwsze jest istotne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka jest priorytetowe znaczenie, to we frezowaniu cnc bardzo znaczącą rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Sytuacja ich stworzenia dodatkowo że tworzyć prestiż na dokładność frezowania, ale prócz tegoż niezwykle istotna jest ich moc na ścieranie, zwłaszcza jeśli frezowanie wykonywa się w konkretnym materiale. Dlatego też frezy są zrobione z bardzo silnych, trwałych i zdrowych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Daje zatem ich dużą żywotność oraz skuteczność obróbki nawet bardzo trwałych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to chociaż nie tylko wysokiej jakości frezarki cnc i dodatki skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, gdyby nie będzie jej służył znający się tak na własnej pracy fachowiec. Dlatego i we frezowaniu cnc wskazani są wykwalifikowani frezerzy, który dobrze wiedzą dziedzinę obróbki skrawaniem w ogólnym zakresie, a też dobrze orientują się w rysunku technicznym oraz obsłudze konkretnych maszyn.