Endometrioza dieta przepisy

Endometrioza jest chorobą, na jaką mają tylko kobiety. Istnieje obecne dolegliwość, w której komórki śluzówki macicy kierują się po systemie i wszczepiają się w inne organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta kobieta w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej dochodzi na jajniku. Drugimi miejscami gdzie może się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak jeszcze pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym środowiskiem do powstawania endometriozy są blizny pooperacyjne na przykład po cięciu cesarskim.

W zależności z jej położenia daje różne objawy. Najczęściej jednak istnieje więc ból przed dodatkowo w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym faktem istnieje zarówno ból podczas stosunku płciowego lub inne zespoły bólowe w terenie miednicy. Bardzo dużym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty zlokalizowane w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Przystępujące do tego zaburzenia w produkcji hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej liczby poronień i odpowiedniego utrzymania ciąży.

maszyna do pakowania próżniowegoMaszynka do pakowania próżniowego dwukomorowa - Tepro

Badanie
W rozpoznaniu endometriozy niezwykle ważny jest problem z kobietą. Kolejnym etapem jest spełnienie badań. Potrzebne jest wykonanie bardzo szczegółowego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby jest leczenie. Prawdopodobnie ono prowadzić farmakologicznie lub chirurgicznie. Zależne istnieje to z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na podawaniu wystarczającej dawce hormonów i środków przeciwbólowych. Terapia przy zastosowaniu hormonów ma za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników oraz co za tym zmierza do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne liczy na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego wydalane jest ciepło z osobą endometrium lub bardziej inwazyjnie wybierany jest jajnik, lub nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć ważną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może wystąpić jej nawrót.