Biopsja jadra wskazania

Optima erp

Biopsja wnętrz to badanie dawane w punkcie diagnostycznym (upewnieniu się co do rzeczy niepłodności mężczyzny) lub terapeutycznym (pobraniu plemników do zapłodnienia sztucznego – in vitro). Środek w jeden sobie jest łagodny dla pacjenta, a ryzyko powikłań jest trochę niewielkie.
Badanie wykonuje się w sezonie, jak wcześniej dwa razy potwierdzono brak plemników w spermie mężczyzny (tzw. azoospermia). Przed zabiegiem przydatne jest spełnienie pewnych badań krwi oraz pomoc z lekarzem anestezjologiem. Sama biopsja trwa krótko – do pół godziny. Stanowi obecne wprawdzie badanie dość bolesne, dlatego robi się ją w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy nawet ogólnym. Po ustąpieniu znieczulenia ból jednak nieco powraca. Czasem pacjentom podawana jest również hospitalizacja, zlecana w końca profilaktycznym (kontroli jego poziomu zdrowia i dawkowania leków przeciwbólowych).
Odznacza się kilka rodzajów biopsji jąder. PESA liczy na poborze nasienia z kanalików najądrza przy pomocy igły. Podczas MESY nadcina się przewód najądrza w charakteru poboru płynu, który ma plemniki. TESE to brak pobrania wycinka z jądra w punkcie wzięcia z niego plemników. Natomiast TESA polega na nakłuciu przez skórę znaczenia w charakteru uzyskania z niego rozmazu. Ten z zmianie dzielony istnieje na dwie grupy – jedna dana jest do badania, a z dodatkowej wytwarza się plemniki.
Jest kilka przeciwwskazań do uprawiania u mężczyzny biopsji jąder. W postaci, jak w ejakulacie dostają się nawet śladowe ilości plemników jej dokonanie nie jest obowiązkowe. Nawet bowiem małe ilości męskich komórek rozrodczych dają szansę na zapłodnienie (dzięki technologii ICSI). Przeciwwskazanie posiada także bycie mężczyzny tzw. wytrysku wstecznego. Wówczas wprowadza się plemniki wynikające z moczu. Próbek nie pobiera się i wtedy, kiedy nie jest nadziei zamrożenia plemników, a wtedy zastosowania ich w ICSI.