1002 2

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przydałoby się do wzrostu nauki. To niewielkie urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, które są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem i przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, jakie są trudne do dostrzeżenia bez mienia ze ograniczonego sprzętu. To obecnie dzięki naszym kompetencjom optycznym, mikroskopy przydały się do rozwoju badań nad mikroświatem zaś jego głębią.

 

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen dodatkowo jego ojciec Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Opracowane przez nich urządzenia używały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze powodu na zwiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z nałogiem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który wcielił się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął pracę tych urządzeń w XVII wieku. To akurat dzięki działalności tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z biegiem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Wielką sławą zajmują się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które kierowane są często w świetle realizującym w gospodarstwu jasnym. Stanowią doskonałe wyposażenie także w laboratoriach naukowych, jak i w laboratoriach medycznych. Wiele projektów tych narzędzi pozwala użytkownikowi na wykorzystaniu wielu technik obserwacji, co jest obowiązkowe podczas pracy badawczej. Ich optyka pozwoli na zakończenie bardzo istotnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy idą nie właśnie na bliską rozbudowę w perspektywy, jak również na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych narzędzi gwarantują ich wieloletnią trwałość.